Departementschef · median128.824 kr.pr. måned, løn i alt uden pension
Årsløn · median1,55 mio. kr.21 departementschefer, 2012
Højeste årsløn1,96 mio. kr.Statsmin.
Lønstigen
Fra snittet i staten til den bedst betalte departementschef. Månedsløn, løn i alt (uden pension).
- Statens snit203.448 fuldtidsansatte44.958 kr.
- Ledere ved frie grundskoler mv1.589 ansatte54.996 kr.
- Chefer, UVM (Akademikerne)1.066 ansatte68.505 kr.
- Chefer, UFO (Akademikerne)522 ansatte69.349 kr.
- Øverste chef, FGU26 ansatte78.109 kr.
- Flyveledere m.fl. (højest betalte stilling)291 ansatte109.684 kr.
- Departementschef, lavesteMiljømin.117.309 kr.
- Departementschef, median21 personer128.824 kr.
- Departementschef, højesteStatsmin.163.393 kr.
| Gruppe | Løn i alt pr. md. | Gange snittet |
|---|---|---|
| Statens snit · 203.448 fuldtidsansatte | 44.958 kr. | 1,0 × |
| Ledere ved frie grundskoler mv · 1.589 ansatte | 54.996 kr. | 1,2 × |
| Chefer, UVM (Akademikerne) · 1.066 ansatte | 68.505 kr. | 1,5 × |
| Chefer, UFO (Akademikerne) · 522 ansatte | 69.349 kr. | 1,5 × |
| Øverste chef, FGU · 26 ansatte | 78.109 kr. | 1,7 × |
| Flyveledere m.fl. (højest betalte stilling) · 291 ansatte | 109.684 kr. | 2,4 × |
| Departementschef, laveste · Miljømin. | 117.309 kr. | 2,6 × |
| Departementschef, median · 21 personer | 128.824 kr. | 2,9 × |
| Departementschef, højeste · Statsmin. | 163.393 kr. | 3,6 × |
De 21 departementschefer
Lønnen følger faste trin. Cheferne er grupperet efter trin – fold ud for navne.
Årsløn (trin) · løn i alt uden pensionAntal
1,96 mio.højeste1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Christian Kettel Thomsen | Statsmin. | 163.393 kr. | Først med i 2012 |
1,94 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| David Hellemann | Finansmin. | 161.291 kr. | Først med i 2012 |
1,73 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Michael Dithmer | Erhvervs- og Vækstmin. | 144.424 kr. | Først med i 2012 |
1,72 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Claus Grube | Udenrigsmin. | 142.973 kr. | Først med i 2012 |
1,71 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Anne Kristine Axelsson | Justitsmin. | 142.583 kr. | Først med i 2012 |
1,63 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Sophus Garfiel | Økonomi- og Indenrigs. | 136.008 kr. | Først med i 2012 |
1,56 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Per Okkels | Min. For Sundhed og For. | 129.710 kr. | Først med i 2012 |
1,56 mio.2 chefer
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Bo Smith | Beskæftigelsesmin. | 129.676 kr. | Først med i 2012 |
| Jens Brøchner | Skattemin | 129.676 kr. | Først med i 2012 |
1,55 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Thomas Egebo | Klima-, Energi- og Bygn. | 129.541 kr. | Først med i 2012 |
1,55 mio.median1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Peter Loft | Skattemin | 128.824 kr. | Først med i 2012 |
1,54 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Jesper Zwisler | Social- og Integrationsm. | 128.064 kr. | Først med i 2012 |
1,49 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Jesper Fisker | Min. for Børn og Underv. | 123.775 kr. | Først med i 2012 |
1,48 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| H. Nepper-Christensen | Kirkemin. | 123.640 kr. | Først med i 2012 |
1,46 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Karoline Prien Kjeldsen | Kulturmin. | 121.564 kr. | Først med i 2012 |
1,45 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Lars Findsen | Forsvarsmin. | 120.821 kr. | Først med i 2012 |
1,43 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Claes Nilas | Min. For By, Bolig og Landd. | 119.411 kr. | Først med i 2012 |
1,43 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Jacob Heinsen | Transportmin. | 119.225 kr. | Først med i 2012 |
1,43 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Uffe Toudal Pedersen | Uddannelsesmin. | 118.761 kr. | Først med i 2012 |
1,41 mio.1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Ib Byrge Sørensen | Fødevaremin. | 117.445 kr. | Først med i 2012 |
1,41 mio.laveste1 chef
| Navn | Ministerium | Månedsløn, løn i alt | Udvikling |
|---|---|---|---|
| Marianne Thyrring | Miljømin. | 117.309 kr. | Først med i 2012 |
Kilde: Medarbejder- og Kompetencestyrelsen, departementschefernes lønninger, 2012. Årsløn = grundløn og tillæg, uden pension; månedsløn = årsløn delt med 12. Udvikling: fra personens første år i opgørelsen – evt. i et andet ministerium.