Kort fortalt · regnskab 2019
- Kulturinstitutionerne har 1,8 mia. kr. på finansloven 2019.
- 897 årsværk i 2019 – 1.060 i 2011.
- Udgifterne er steget 25 % siden 2011 (768 mio. → 1,0 mia. kr.), antallet af årsværk er faldet 3 %.
- Løn med pension er i snit 47.028 kr. om måneden (2026). Se lønnen →
- Nyt i 2026: Regan Vest mister særtilskud på 2,6 mio. kr. (1. jan. 2026, −2,6 mio. kr.). Læs mere →
Pengenes vej i 2019
Planlagt på finansloven → ekstra i årets løb → brugt ifølge årsrapporten.
- Planlagt1,8 mia. kr.Finansloven 2019
- Ekstra23,1 mio. kr.2 aktstykker i 2019
- Brugt771 mio. kr.Driftsudgifter i årsrapporten 2019
- Slog pengene til?JaOverskud 500.000 kr.
Udgifterne er steget 25 % siden 2011
Driftsudgifter og årsværk fra 15 årsrapporter, løbende priser.
Udgifter pr. år, mia. kr.
Prikken under hver søjle: rød = underskud, grøn = overskud.
0,8
0,8
1,0
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
Årsværk pr. år
Fra 1.060 i 2011 til 1.028 i 2025.
1.0601.028
20112025
| År | Driftsudgifter, mio. kr. | Årsværk | Resultat |
|---|---|---|---|
| 2011 | 768 | 1.060 | Overskud 29,0 mio. kr. |
| 2012 | 725 | 990 | Underskud 8,2 mio. kr. |
| 2013 | 746 | 992 | Overskud 6,4 mio. kr. |
| 2014 | 736 | 967 | Overskud 1,7 mio. kr. |
| 2015 | 764 | 1.014 | Underskud 1,7 mio. kr. |
| 2016 | 738 | 959 | Overskud 1,8 mio. kr. |
| 2017 | 722 | 873 | Overskud 0,2 mio. kr. |
| 2018 | 725 | 869 | Overskud 4,6 mio. kr. |
| 2019 | 771 | 897 | Overskud 0,5 mio. kr. |
| 2020 | 707 | 864 | Underskud 7,5 mio. kr. |
| 2021 | 757 | 900 | Underskud 5,2 mio. kr. |
| 2022 | 862 | 974 | Overskud 7,5 mio. kr. |
| 2023 | 890 | 1.011 | Underskud 1,5 mio. kr. |
| 2024 | 919 | 986 | Overskud 4,1 mio. kr. |
| 2025 | 958 | 1.028 | Underskud 3,0 mio. kr. |
Sammenlignet: nr. 4 af 5 i drift pr. årsværk
Driftsudgifter pr. årsværk i 2019, 1.000 kr. – løn, husleje, it og materiel pr. fuldtidsansat.
Administrations- og Servicestyrelsen1.641 t.kr.482 åv.
Naturstyrelsen1.127 t.kr.670 åv.
Det Kgl. Bibliotek1.026 t.kr.645 åv.
Kulturinstitutionerne860 t.kr.897 åv.
Gældsstyrelsen556 t.kr.1.344 åv.
| Institution | Drift pr. årsværk 2019, 1.000 kr. | Årsværk |
|---|---|---|
| Administrations- og Servicestyrelsen | 1.641 | 482 |
| Naturstyrelsen | 1.127 | 670 |
| Det Kgl. Bibliotek | 1.026 | 645 |
| Kulturinstitutionerne | 860 | 897 |
| Gældsstyrelsen | 556 | 1.344 |
Fra årsrapporten 2019
Kun overskrifterne her – detaljerne står på fanen Årsrapporten.
Seneste sager og nyheder
SagerAlle 9 sager →
NyhederAlle 85 nyheder →