Spring til indhold
Statens Penge
Søg
ForsideRegnskaberStatsbiblioteket og statens avissamling i Aarhus

Statsbiblioteket og statens avissamling i Aarhus

Nøgletal fra de officielle årsrapporter (2016, 2015, 2014, 2013, 2012, 2011) under Kulturministeriet.

CVR: 10100682 Kilde
Driftsomkostninger
200,5 mio. kr.
+5,6 % vs. 2014
Årsværk
214
fuldtidsstillinger
Årets resultat
5,4 mio. kr.
underskud (merforbrug)
Drift pr. årsværk
938 t.kr.
al drift, ikke kun løn

Hoved- og nøgletal - Balance

Økonomisk overblik på tværs af år

Post2015201420132012201120102009
Anlægsaktiver199,3 mio. kr.201,1 mio. kr.202,7 mio. kr.200,6 mio. kr.192,5 mio. kr.193,7 mio. kr.201,6 mio. kr.
Egenkapital15,2 mio. kr.20,6 mio. kr.22,9 mio. kr.23,9 mio. kr.22,4 mio. kr.15,1 mio. kr.17,9 mio. kr.
Kortfristet gæld50,8 mio. kr.66,3 mio. kr.52,5 mio. kr.44,4 mio. kr.39,7 mio. kr.30,4 mio. kr.35,4 mio. kr.
Lånerammen226,4 mio. kr.226,4 mio. kr.226,4 mio. kr.226,4 mio. kr.226,4 mio. kr.226,4 mio. kr.226,4 mio. kr.
Langfristet gæld191,4 mio. kr.197,6 mio. kr.198,9 mio. kr.191,6 mio. kr.188,2 mio. kr.189,4 mio. kr.191,2 mio. kr.
Omsætningsaktiver59,9 mio. kr.84,7 mio. kr.73,9 mio. kr.61,7 mio. kr.58,7 mio. kr.42,4 mio. kr.44,1 mio. kr.
Træk på lånerammen196 mio. kr.197,8 mio. kr.199,4 mio. kr.197,4 mio. kr.187,5 mio. kr.188,1 mio. kr.191,2 mio. kr.

Hoved- og nøgletal - Finansielle nøgletal

Økonomisk overblik på tværs af år

Post20162015201420132012201120102009
Bevillingsandel88.8%84.9%85.6%86.4%88.1%87.9%88.3%90.9%
Negativ udsvingsrate391.2%364.0%529.8%599.5%629.9%584.0%366.4%447.4%
Overskudsgrad-3.3%-2.6%-1.1%-0.5%0.8%3.8%-1.4%2.1%
Udnyttelsesgrad af lånerammen86.4%86.6%87.4%88.1%87.2%82.8%83.1%84.5%

Hoved- og nøgletal - Personaleoplysninger

Økonomisk overblik på tværs af år

Post20162015201420132012201120102009
Årsværkspris0,4 mio. kr.0,4 mio. kr.0,4 mio. kr.0,4 mio. kr.0,4 mio. kr.0,4 mio. kr.0,4 mio. kr.0,4 mio. kr.
Antal årsværk194,8213,8214,9211,7208,6230,1250,2243
Lønforbrug78,2 mio. kr.85,3 mio. kr.84,1 mio. kr.81,1 mio. kr.81 mio. kr.81,3 mio. kr.88,8 mio. kr.86,3 mio. kr.
Lønomkostningsandel45.1%43.5%44.9%44.5%46.1%45.2%48.9%48.3%
Lønsumsloft85,4 mio. kr.86,3 mio. kr.87 mio. kr.86,4 mio. kr.87,5 mio. kr.87,2 mio. kr.87,5 mio. kr.87,5 mio. kr.

Hoved- og nøgletal - Resultatopgørelse

Økonomisk overblik på tværs af år

Post20162015201420132012201120102009
Årets resultat6,1 mio. kr.5,4 mio. kr.2,3 mio. kr.1 mio. kr.-1,5 mio. kr.-7,2 mio. kr.2,6 mio. kr.-3,9 mio. kr.
Heraf afskrivninger13,3 mio. kr.13,1 mio. kr.12,9 mio. kr.12,7 mio. kr.13,5 mio. kr.13 mio. kr.12,2 mio. kr.12,5 mio. kr.
Anlægsaktiver198,9 mio. kr.199,3 mio. kr.201,1 mio. kr.-----
Egenkapital16,1 mio. kr.15,2 mio. kr.20,6 mio. kr.-----
Heraf eksterne indtægter-20,9 mio. kr.-31,5 mio. kr.-29,1 mio. kr.-27 mio. kr.-22,3 mio. kr.-23,4 mio. kr.-22 mio. kr.-16,9 mio. kr.
Forbrugsomkostninger (husleje mv.)-----3,1 mio. kr.3,4 mio. kr.2,7 mio. kr.
Heraf indtægtsført bevilling-165,2 mio. kr.-177,8 mio. kr.-172,6 mio. kr.-171,7 mio. kr.-165,3 mio. kr.-169,3 mio. kr.-166,4 mio. kr.-169,7 mio. kr.
Heraf løn84 mio. kr.91 mio. kr.90,5 mio. kr.88,5 mio. kr.86,6 mio. kr.87 mio. kr.92,1 mio. kr.90,2 mio. kr.
Heraf øvrige omkostninger82,9 mio. kr.94,1 mio. kr.84,1 mio. kr.82,3 mio. kr.72,2 mio. kr.73,3 mio. kr.73,6 mio. kr.68,3 mio. kr.
Kortfristet gæld36,1 mio. kr.50,8 mio. kr.66,3 mio. kr.-----
Lånerammen226,4 mio. kr.226,4 mio. kr.226,4 mio. kr.-----
Langfristet gæld195 mio. kr.191,4 mio. kr.197,6 mio. kr.-----
Omsætningsaktiver49,4 mio. kr.59,9 mio. kr.84,7 mio. kr.-----
Ordinære driftsindtægter-186,1 mio. kr.-209,3 mio. kr.-201,7 mio. kr.-198,7 mio. kr.-187,6 mio. kr.-192,7 mio. kr.-188,4 mio. kr.-186,6 mio. kr.
Ordinære driftsomkostninger182,3 mio. kr.200,5 mio. kr.189,8 mio. kr.185,8 mio. kr.174,2 mio. kr.176,4 mio. kr.181,3 mio. kr.173,8 mio. kr.
Resultat af ordinær drift-3,8 mio. kr.-8,8 mio. kr.-11,9 mio. kr.-12,9 mio. kr.-13,4 mio. kr.-16,3 mio. kr.-7,1 mio. kr.-12,8 mio. kr.
Resultat for finansielle poster-3,7 mio. kr.-4,4 mio. kr.-7,6 mio. kr.-8,9 mio. kr.-10,9 mio. kr.-16,4 mio. kr.-6,9 mio. kr.-13,2 mio. kr.
Træk på lånerammen195,6 mio. kr.196 mio. kr.197,8 mio. kr.-----

Udvikling over tid

2015201420132012201120102009

Resultatopgørelse - Resultatopgørelse

Indtægter, omkostninger og årets resultat

Post20162016 (budget)20152015 (budget)20142014 (budget)20132013 (budget)20122012 (budget)20112010
Årets resultat6,1 mio. kr.0 mio. kr.5,4 mio. kr.0 mio. kr.2,3 mio. kr.2,4 mio. kr.1 mio. kr.5,4 mio. kr.-1,5 mio. kr.6,7 mio. kr.-7,2 mio. kr.2,6 mio. kr.
Ændring i lagre0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Af- og nedskrivninger13,3 mio. kr.13 mio. kr.13,1 mio. kr.13,1 mio. kr.12,9 mio. kr.13,8 mio. kr.12,7 mio. kr.13,3 mio. kr.13,5 mio. kr.15,4 mio. kr.13 mio. kr.12,2 mio. kr.
Andre driftsindtægter-4 mio. kr.-5,1 mio. kr.-5,2 mio. kr.-1,1 mio. kr.-4,7 mio. kr.-2 mio. kr.-2,2 mio. kr.-0,5 mio. kr.-1,5 mio. kr.-0,5 mio. kr.-0,5 mio. kr.-0,4 mio. kr.
Andre driftsomkostninger4,1 mio. kr.7,5 mio. kr.9,6 mio. kr.6,4 mio. kr.9 mio. kr.7 mio. kr.6,2 mio. kr.4 mio. kr.4 mio. kr.0,4 mio. kr.0,4 mio. kr.0,6 mio. kr.
Andre ordinære driftsomkostninger82,9 mio. kr.88,1 mio. kr.94,1 mio. kr.84,5 mio. kr.84,1 mio. kr.86,8 mio. kr.82,3 mio. kr.88 mio. kr.72,2 mio. kr.92,2 mio. kr.73,3 mio. kr.73,6 mio. kr.
Andre personaleomkostninger-0,2 mio. kr.0,5 mio. kr.0,6 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.-0,1 mio. kr.0,1 mio. kr.0,1 mio. kr.0,1 mio. kr.0,1 mio. kr.0,1 mio. kr.
Anvendt af tidligere års reservede bevillinger-7 mio. kr.-6,9 mio. kr.-10,1 mio. kr.-9,9 mio. kr.-3,7 mio. kr.-9,4 mio. kr.-2,8 mio. kr.-4,4 mio. kr.-0,1 mio. kr.-5,6 mio. kr.-2,7 mio. kr.0 mio. kr.
Bevilling-165,2 mio. kr.-165,7 mio. kr.-167,7 mio. kr.-168,9 mio. kr.-174,7 mio. kr.-174,9 mio. kr.-174,4 mio. kr.-172,8 mio. kr.-172 mio. kr.-172,9 mio. kr.-169,6 mio. kr.-171,7 mio. kr.
Ekstraordinære indtægter0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Ekstraordinære omkostninger0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Finansielle indtægter0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.-0,1 mio. kr.-0,1 mio. kr.-0,3 mio. kr.-0,3 mio. kr.-0,2 mio. kr.
Finansielle omkostninger9,8 mio. kr.9,9 mio. kr.9,8 mio. kr.9,9 mio. kr.9,9 mio. kr.9,8 mio. kr.9,9 mio. kr.9,9 mio. kr.9,5 mio. kr.10,3 mio. kr.9,4 mio. kr.9,7 mio. kr.
Forbrugsomkostninger i alt2,1 mio. kr.2,2 mio. kr.2,3 mio. kr.2,4 mio. kr.2,3 mio. kr.2,4 mio. kr.2,3 mio. kr.1,9 mio. kr.1,9 mio. kr.3,1 mio. kr.3,1 mio. kr.3,4 mio. kr.
Gebyrer-0,4 mio. kr.-0,5 mio. kr.-0,4 mio. kr.-0,4 mio. kr.-0,5 mio. kr.-0,4 mio. kr.-0,5 mio. kr.-0,7 mio. kr.-0,6 mio. kr.-0,3 mio. kr.-0,3 mio. kr.-0,4 mio. kr.
Husleje2,1 mio. kr.2,2 mio. kr.2,3 mio. kr.2,4 mio. kr.2,3 mio. kr.2,4 mio. kr.2,3 mio. kr.1,9 mio. kr.1,9 mio. kr.3,1 mio. kr.3,1 mio. kr.3,4 mio. kr.
Indtægtsført bevilling i alt-165,2 mio. kr.-172,6 mio. kr.-177,8 mio. kr.-178,8 mio. kr.-172,6 mio. kr.-178,8 mio. kr.-171,7 mio. kr.-171,7 mio. kr.-165,3 mio. kr.-178,5 mio. kr.-169,3 mio. kr.-166,4 mio. kr.
Lønninger78,5 mio. kr.79,2 mio. kr.85,2 mio. kr.83,2 mio. kr.84,9 mio. kr.90,1 mio. kr.83,3 mio. kr.82,2 mio. kr.82,9 mio. kr.81,3 mio. kr.85,3 mio. kr.90,6 mio. kr.
Lønrefusion-6,6 mio. kr.-7,5 mio. kr.-8 mio. kr.-7,6 mio. kr.-7,6 mio. kr.0 mio. kr.-7,7 mio. kr.-10,4 mio. kr.-9,2 mio. kr.-10 mio. kr.-11,5 mio. kr.-12,8 mio. kr.
Ordinære driftsindtægter i alt-186,1 mio. kr.-200,1 mio. kr.-209,3 mio. kr.-203,7 mio. kr.-201,7 mio. kr.-205,5 mio. kr.-198,7 mio. kr.-196 mio. kr.-187,6 mio. kr.-197,3 mio. kr.-192,7 mio. kr.-188,4 mio. kr.
Ordinære driftsomkostninger i alt182,3 mio. kr.187,8 mio. kr.200,5 mio. kr.188,5 mio. kr.189,8 mio. kr.193,1 mio. kr.185,8 mio. kr.188,1 mio. kr.174,2 mio. kr.194,1 mio. kr.176,4 mio. kr.181,3 mio. kr.
Pension12,3 mio. kr.12,3 mio. kr.13,2 mio. kr.12,9 mio. kr.13,2 mio. kr.0 mio. kr.13 mio. kr.13 mio. kr.12,8 mio. kr.12 mio. kr.13,1 mio. kr.14,1 mio. kr.
Personaleomkostninger i alt84 mio. kr.84,5 mio. kr.91 mio. kr.88,5 mio. kr.90,5 mio. kr.90,1 mio. kr.88,5 mio. kr.84,9 mio. kr.86,6 mio. kr.83,4 mio. kr.87 mio. kr.92,1 mio. kr.
Reserveret af indeværende års bevillinger7 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.5,8 mio. kr.5,5 mio. kr.5,5 mio. kr.5,5 mio. kr.6,8 mio. kr.0 mio. kr.3 mio. kr.5,3 mio. kr.
Resultat af ordinær drift-3,8 mio. kr.-12,3 mio. kr.-8,8 mio. kr.-16,2 mio. kr.-11,9 mio. kr.-12,4 mio. kr.-12,9 mio. kr.-7,9 mio. kr.-13,4 mio. kr.-3,2 mio. kr.-16,3 mio. kr.-7,1 mio. kr.
Resultat før ekstraordinære poster6,1 mio. kr.0 mio. kr.5,4 mio. kr.0 mio. kr.2,3 mio. kr.2,4 mio. kr.1 mio. kr.5,4 mio. kr.-1,5 mio. kr.6,7 mio. kr.-7,2 mio. kr.2,6 mio. kr.
Resultat før finansielle poster-3,7 mio. kr.-9,9 mio. kr.-4,4 mio. kr.-9,9 mio. kr.-7,6 mio. kr.-7,4 mio. kr.-8,9 mio. kr.-4,4 mio. kr.-10,9 mio. kr.-3,3 mio. kr.-16,4 mio. kr.-6,9 mio. kr.
Salg af varer og tjenesteydelser-12,1 mio. kr.-16,8 mio. kr.-17,4 mio. kr.-15,4 mio. kr.-17,2 mio. kr.-14,3 mio. kr.-12,6 mio. kr.-14,2 mio. kr.-12,3 mio. kr.-12,7 mio. kr.-15,1 mio. kr.-16,4 mio. kr.
Tilskud til egen drift-8,4 mio. kr.-10,2 mio. kr.-13,7 mio. kr.-9,1 mio. kr.-11,4 mio. kr.-12 mio. kr.-13,9 mio. kr.-9,4 mio. kr.-9,4 mio. kr.-5,8 mio. kr.-8 mio. kr.-5,2 mio. kr.

Resultatfordeling

20162016 (budget)20152015 (budget)20142014 (budget)20132013 (budget)20122012 (budget)20112010

Balance - Balance

Aktiver og passiver

Post2016201520142013201220112010
Aktiver i alt248,3 mio. kr.259,2 mio. kr.285,8 mio. kr.276,6 mio. kr.262,3 mio. kr.251,2 mio. kr.236,1 mio. kr.
Anden kortfristet gæld---1,2 mio. kr.1,2 mio. kr.1 mio. kr.0,8 mio. kr.
Anden langfristet gæld---0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Andre likvider0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.-0,1 mio. kr.0 mio. kr.0,1 mio. kr.0,1 mio. kr.
Anlægsaktiver i alt198,9 mio. kr.199,3 mio. kr.201,1 mio. kr.202,7 mio. kr.200,6 mio. kr.192,5 mio. kr.193,7 mio. kr.
Bortfald af årets resultat0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.-0,1 mio. kr.
Donationer---0 mio. kr.0 mio. kr.0,7 mio. kr.1,3 mio. kr.
Egenkapital i alt16,1 mio. kr.15,2 mio. kr.20,6 mio. kr.22,9 mio. kr.23,9 mio. kr.22,4 mio. kr.15,1 mio. kr.
Erhvervede koncessioner, patenter, licenser mv.0 mio. kr.0 mio. kr.-----
Erhvervede koncessioner, patenter, licenser mv.-0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0,1 mio. kr.
Færdiggjorte udviklingsprojekter0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.1,8 mio. kr.3,7 mio. kr.
FF4 Langfristet gæld---198,9 mio. kr.191,6 mio. kr.187,5 mio. kr.188,1 mio. kr.
FF5 Uforrentet konto44 mio. kr.51,2 mio. kr.33,1 mio. kr.28,4 mio. kr.20,9 mio. kr.15,6 mio. kr.5,8 mio. kr.
FF7 Finansieringskonto-9,3 mio. kr.-11,9 mio. kr.35,2 mio. kr.23,7 mio. kr.22,3 mio. kr.23,3 mio. kr.20,6 mio. kr.
Finansiele anlægsaktiver i alt3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.
Gæld i alt---251,4 mio. kr.235,9 mio. kr.227,9 mio. kr.219,8 mio. kr.
Grunde, arealer og bygninger176,8 mio. kr.176,2 mio. kr.182,2 mio. kr.180,5 mio. kr.177,1 mio. kr.163,7 mio. kr.164,2 mio. kr.
Hensatte forpligtelser1,1 mio. kr.1,8 mio. kr.1,3 mio. kr.2,3 mio. kr.2,5 mio. kr.0,9 mio. kr.1,2 mio. kr.
Igangværende arbejder for egen regning9,3 mio. kr.8,4 mio. kr.0,2 mio. kr.0,1 mio. kr.0,2 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Igangværende arbejder for egen regning--0,2 mio. kr.0,1 mio. kr.---
Igangværende arbejder for fremmed regning---0,3 mio. kr.2,6 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Imaterielle anlægsaktiver i alt---0 mio. kr.0 mio. kr.--
Immaterielle anlægsaktiver i alt0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.1,8 mio. kr.3,8 mio. kr.
Infrastruktur0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Inventar og it-udstyr7,3 mio. kr.9,2 mio. kr.13,3 mio. kr.18,5 mio. kr.19,9 mio. kr.23,5 mio. kr.22,3 mio. kr.
Kortfristet gæld i alt---52,5 mio. kr.44,4 mio. kr.39,7 mio. kr.30,4 mio. kr.
Langfristet gæld i alt---198,9 mio. kr.191,6 mio. kr.188,2 mio. kr.189,4 mio. kr.
Leverandører af varer og tjenesteydelser----14,3 mio. kr.20,1 mio. kr.10,8 mio. kr.
Leverandorer af varer og tjenesteydelser---22,3 mio. kr.14,3 mio. kr.--
Likvide beholdninger i alt34,7 mio. kr.39,3 mio. kr.68,3 mio. kr.52,1 mio. kr.43,2 mio. kr.39,1 mio. kr.26,6 mio. kr.
Materielle anlægsaktiver i alt195,6 mio. kr.196 mio. kr.197,8 mio. kr.199,4 mio. kr.197,4 mio. kr.187,4 mio. kr.186,6 mio. kr.
Øvrige finansielle anlægsaktiver0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Omsætningsaktiver i alt49,4 mio. kr.59,9 mio. kr.84,7 mio. kr.73,9 mio. kr.61,7 mio. kr.58,7 mio. kr.42,4 mio. kr.
Opskrivninger0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Overført overskud12,8 mio. kr.11,9 mio. kr.17,3 mio. kr.19,6 mio. kr.20,6 mio. kr.19,1 mio. kr.12 mio. kr.
Passiver i alt---276,6 mio. kr.262,3 mio. kr.251,2 mio. kr.236,1 mio. kr.
Periodeafgrænsningsposter---0 mio. kr.0 mio. kr.0,3 mio. kr.0 mio. kr.
Prioritetsgæld---0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Produktionsanlæg og maskiner2 mio. kr.1,9 mio. kr.1,6 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Reguleret egenkapital (startkapital)3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.
Reserveret bevilling---14,9 mio. kr.12,2 mio. kr.5,6 mio. kr.5,3 mio. kr.
Reserveret egenkapital0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Skyldige feriepenge---13,9 mio. kr.14,2 mio. kr.12,7 mio. kr.13,5 mio. kr.
Statsforskrivning3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.3,3 mio. kr.
Tilgodehavender14,7 mio. kr.20,6 mio. kr.16,4 mio. kr.21,8 mio. kr.18,5 mio. kr.19,6 mio. kr.15,9 mio. kr.
Transportmateriel0,2 mio. kr.0,3 mio. kr.0,5 mio. kr.0,3 mio. kr.0,2 mio. kr.0,2 mio. kr.0,2 mio. kr.
Udbytte til staten0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Udviklingsprojekter under opførelse0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Værdipapirer0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.
Varebeholdning0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.0 mio. kr.

Balanceoverblik

Tabel 2: Belysning af udvikling. - Udvalgte KPI'er

Post201420132012201120102009
Besøgende, antal Psykiatrisk Forskningsbibliotek9.722-----
Besøgende, antal Statens Avissamling, Skøjby250-----
Besøgende, antal Statsbiblioteket421.215413.493404.826394.667407.425374.139
Besøgende, antal Sundhedsvidenskabelig Bibliotek133.015-----
Besøgende/brugere, antal BibZoom427.985661.458611.372640.100644.104470.955
Bøger, antal købte til AU4.8635.0276.6227.3437.30112.457
Databaser, antal tilgængelige til AU273290318303262239
Databaser, logins/søgninger til AU6.475.3346.313.8296.266.7905.104.3594.241.7793.236.753
Download, antal BibZoom2.789.0334.899.8817.125.4139.089.48111.612.4125.893.598
E-bøger, antal download1.369.634277.635206.981167.058123.93192.142
E-bøger, antal tilgængelige til AU376.376331.175283.576260.395210.286188.030
E-tidsskrifter, antal download5.846.8386.193.8974.315.2673.249.4309.527.9914.649.733
E-tidsskrifter, antal tilgængelige til AU98.15092.929101.75890.25964.15174.520
Interurbane indlån (fjernlån)35.64628.86531.16734.30333.06244.797
Kommuner, antal tilsluttede BibZoom697168939897
Radio, antal tilgængelige timer1.555.7381.445.5871.327.1371.181.2371.080.007981.280
Streaming, antal BibZoom (opstart 1. juli 2010)425.734606.707874.665576.864347.636-
Tidsskriftsabonnementer, antal købte til AU1.3611.3521.3491.3421.1561.363
TV, antal tilgængelige timer851.549725.447606.875468.715355.433243.586
Udlån (fysiske)1.774.2961.815.3141.357.6661.228.0721.182.6061.180.505